صحن جامع رضوی جایی که مهم‌ترین مراسمات و اجتماعات مذهبی و مردمی در آن اتفاق می افتد. سخنرانی‌های رهبر عزیز و فرزانه حضرت آیت الله خامنه‌ای درسال نو در این صحن برگزار می‌شود تا لحظاتی ماندگار از دیدار مردم با رهبرشان، از این محل در لنز دوربین ها و یادها ثبت شود.

به وسعت آسمان (صحن جامع رضوی)
۲۳ دی ۱۳۹۶ 33 7.4 KB 6 0

به وسعت آسمان (صحن جامع رضوی)


5a59c40cc6bef.jpg

من به لطف نگاهت ای باران / سوی مشهد زیاد می آیم
دست بر روی سینه هر بار از / سمت "باب الجواد" می آیم
حمید رضابرقعی


بیشتر اوقاتی که دلم هوای زیارت می‌کند و تصمیم می گیرم به حرم بیایم خیابان خسروی نو را انتخاب می‌کنم. نه به‌خاطر بازارهای رنگارنگش که شاید به طور غریزی هر خانمی را به طرف خود جذب می کنند؛ بلکه باب الجواد حس بهتری دارد. احساس می کنم از این سمت وارد می شوم میهمان دو بزرگوار هستم هم به حضرت رضا(ع)سلام می دهم و هم به فرزند نازنینشان جواد الائمه(ع). دفعه آخری که به اینجا آمدم چشمم به گوشه‌ای از باب الجواد روی تابلویی نوشته شده است :"هر که فرزندم جواد(ع) را با معرفت زیارت کند، من شب اول به دیدار او می آیم "هنوز پشتم از خواندن این جمله می لرزد که اصلاً می‌شود توفیق زیارت جواد الائمه را پیداکنم؟ با کدام معرفت؟ من تا الان فقط دلخوش به همین باب‌الجواد بودم. یا امام رضا (ع)کاسه کاسه بغض می آورم تا دریا دریا مهربانی و استجابت و خوشبختی سوغات ببرم. اَللّـهُمَّ صَلِّ عَلى عَلِیِّ بْنِ مُوسَى الرِّضا الْمُرْتَضَى الاِمامِ التَّقِیِّ النَّقِیِّ ...
از ورودی باب الجواد(ع) وارد صحن جامع رضوی می شوم.
باب الجواد راه ورودی به قلب توست/ حاجت رواست هرکه از این راه می‌رود
فاطمه نانی‌زاد
صحن جامع رضوی جایی که مهم‌ترین مراسمات و اجتماعات مذهبی و مردمی در آن اتفاق می افتد. سخنرانی‌های رهبر عزیز و فرزانه حضرت آیت الله خامنه‌ای درسال نو در این صحن برگزار می‌شود تا لحظاتی ماندگار از دیدار مردم با رهبرشان، از این محل در لنز دوربین ها و یادها ثبت شود.
هم چنین این صحن هر ساله افتخار میزبانی بزرگترین اجتماع عزاداران حسینی در ماه محرم، مراسم ادعیه و... را نیز دارد. زائران همان ابتدای صحن، روی تابلوهای بزرگی اذن دخول را می‌خوانند و محو تماشای گنبد و گلدسته طلایی رنگ و صحن باشکوه جامع می شوند. دختربچه4-5 ساله ای که دست در دست مادر نفس زنان سعی می کند پا به پای مادر راه برود با تعجب به اطراف نگاه می‌کند. در همان حال سر می چرخاند و با صدای می گوید:" مامان من می خوام اینجا بازی کنم...اینجا از خونمون خیلی بزرگتره ... مامان یعنی خدا که می گی خیلی بزرگه اینجا جا میشه؟..."حتی او با آن ذهن کودکانه خود مسحور گستردگی و عظمت اینجا شده‌است.
صحن جامع رضوی با 117 هزار و 584 متر مربع زیربنا و 55 غرفه، در جنوب اماکن متبرکه قرار گرفته است. این صحن با دو بست به خیابان‌های امام رضا(ع) و خسروی نو(شهید اندرزگو) راه دارد و از دو سمت شرقی و غربی به بست‌های شرقی و غربی. ورودی‌‌های فرعی نیز صحن جامع را به رواق امام خمینی، صحن قدس و بست شیخ بهایی مرتبط می‌کند.
در ضلع‌های صحن جامع، سه ایوان و سر در بزرگ «ایوان ولی عصر» در ضلع جنوبی، «باب الکوثر» در ضلع شرقی و «باب الغدیر» در ضلع غربی ساخته شده که در دو طرف هر ایوان دو گلدسته مرتفع قامت کشیده است. این صحن به عنوان وسیع‌ترین صحن، 363 متر طول و 167 متر عرض دارد.
ضلع قبله در این صحن اهمیت دارد، برای همین ایوان و گلدسته‌‌های آن بزرگتر از دو ایوان دیگر ساخته شده‌اند. گلدسته‌‌های ضلع قبله هر کدام 70 متر و گلدسته‌‌های دیگر هر کدام 57 متر ارتفاع دارند که بلندترین گلدسته های حرم مطهر به شمار می روند. سر در شرقی صحن، سطح 4هزار و 682 متر مربع و سر در غربی آن، سطح4 هزار و 373 متر مربع را در برگرفته است. عملیات اجرایی اسکلت صحن در سال 1377 همزمان با احداث زیرگذر آغاز شد.
وقتی در این صحن زیبا قرار می گیری، احساس رهایی و خلوت خوبی داری. دوست داری همانجا روی زمین مرمرین آن بنشینی و دعا بخوانی. زمین صحن با ترکیبی از سنگهای الوان، گرانیت و خلج فرش شده است. زیر صحن جامع، پارکینگ حرم قرار دارد که برای راه یافتن به آن، در کف صحن دو فضای ارتباطی به پارکینگها تعبیه شده‌است.
سردرهای شرقی و غربی صحن جامع رضوی نیز با ارتفاع 26 متر در پنج طبقه ساخته شده است. زیربنای سردر شرقی 23 هزار و 410 متر مربع است و سطحی حدود 4 هزار و 682 متر مربع را در برگرفته است. سر در غربی دارای زیربنای21 هزار و 865 متر مربع است که سطحی حدود4 هزار و 373 متر مربع را در برگرفته است. «باب الکوثر» نام ورودی سر در شرقی صحن جامع و «باب الغدیر» ورودی سردر غربی صحن است که دهانه هر ایوان 3/17 متر طول دارد. هر سر در دو گلدسته از جنس بتن مسلح فلزی با نمای سنگ، کاشی، معرق کاشی و آجر معقلی تزیین شده است.
صحن جامع رضوی در مجموع 6 مناره و 3 ایوان دارد. با توجه به وسعت صحن جامع در فصل تابستان و نوروز و روزهایی که حجم زائران بیشتر از زمان های عادی است، برنامه‌‌های اصلی آستان قدس رضوی از جمله سخنرانی سالانه‌ نوروزی مقام معظم رهبری یا ریاست جمهوری و نمازهای جمعه در این صحن برگزار می‌شود.
سیستم صوتی صحن جامع رضوی به شکلی است که اگر مراسمی در رواق امام خمینی به عنوان بزرگترین رواق حرم مطهر رضوی برگزار شود، در فضای این صحن با کیفیت خوبی پخش می‌شود تا زائران بتوانند از سخنان خطیب یا مداحی ذاکرین اهل بیت(ع) بهره مند شوند. روشنایی این صحن با وسعت قابل توجهی که دارد، چنان است که انعکاس نور لامپ ها بر سنگفرش های مرمر، بر درخشندگی آن می‌افزاید. مدت ها پیش بزرگترین فرش گل حمل کردنی کشور منقش به ذکر «یا امام رئوف» با 20 هزار شاخه و بوته گل در این صحن برپا شد تا زیبایی این صحن در نظرگاه زائران دوچندان شود.
این صحن خلوتگاه بسیاری از زائرانی است که با پهن کردن سفره دلشان روی قالی‌های قرمز حرم یا تکاندن غمهایشان زیر یکی از ایوانها، بخشی از وجودشان را جایی در صحن جامع رضوی جا گذاشته اند، به امید اینکه باز طلبیده شوند


مطالب مرتبط